Merhaba

Site http://www.siyasettedegisim.com olarak Ocak 2008'de açıldı. Kısa bir süre sonra sitenin kurulmasında rol alan değerli web uzmanı Gülşah Cengiz kişisel nedenleriyle İstanbul'dan ayrıldı. Ben de 6-7 ay sağlık sorunlarımla uğraşmak zorunda kaldım. Siteyi yeniden ele alarak yarı dinamik hale getirmek için web uzmanı İnan Malkoç'la çalıştık ve site adını http://www.turkanarikan.com olarak yeniledik. Şimdi de web uzmanı İskender Totoğlu ile bu siteyi yeniden düzenledik. Sitede ufak tefek değişikliler yaptık.

Kendi hazırladığım Türkiye'yi tanıtıcı slaytlar , videolar, fotoğraflar ve beğendiğim slayt ve videolar sitede yer alıyor. Arzu edenler bu slaytları ve videoları arkadaşlarıyla paylaşabilirler. Bu bölümün kültüre katkısı olacağına inanıyorum.

Özlü sözler, fikir dünyamı etkileyen kitaplar, sanatsal faaliyetlerim gibi bazı bölümlere sık sık eklemeler yapılacak.

Kimi bölümler arşivlerimde saklanıyor. Arzu edenler arşivlerden kaynak göstermek suretiyle her zaman yararlanabilirler.

Umarım değişikliklerden sonra da siteyi beğenirsiniz.

Siteye "Özlemle andıklarım" başlıklı yeni bir bölüm ekledik. Bu bölüm Atatürk, Vural Arıkan ve Saadet Arıkan Özkal başlıklarını içeriyor. Aile fertlerimin tümünü özlemle, ülkemizin kuruluşuna ve gelişmesine katkıda bulunan tüm kişileri saygıyla anıyorum. Atatürk'ün yanında, biri kız diğeri erkek iki kardeşimin iz bırakan yayınlarını ve faaliyetlerini paylaşıyorum.

Sitenin Doğuş Nedeni ve Amacı

Yıl 1974... Siyasetle ilgili ilk yazım yayınlanmış. Daha sonra da yazmayı sürdürmüşüm. Özellikle 1985-1995 döneminde gazetelerimiz kamu oyunu bilgilendirme yönünden yazılarıma gerçekten büyük yer verdiler. Ancak daha önce sütunlarını bana açan gazetelerin sütunlarında yer bulmam doğal olarak giderek zorlaştı.

J. F. Kennedy'nin ünlü bir sözü var: "Ülkenizin sizin için neler yapabileceğini değil, sizin ülkeniz için neler yapabileceğinizi düşününüz". Ben de sürekli düşünüyorum... Ülkem bana çok şey verdi. Yetmişi çoktan aşan yaşamımda her aşamada zorluklarla karşılaşmadım değil... Ama bunları aşarken en azından düşünce birikimlerimde çok şey kazandığıma inanıyorum.

2000'li yıllarda üzerinde sürekli düşündüğüm ve çalıştığım konu "Siyasette Değişim" oldu. Yıllardan beri siyasette bazı sorunların sürüp gittiğini, seçimler sırasında pek çok sözün verildiğini, ama seçimler sonrasında bunların bazılarının hiç gerçekleşmediğini hepimiz gördük ve yaşadık. Örneğin, Avrupa Birliği ülkelerinde seçimlerde baraj yüzde 5'in bile altında iken, ülkemizde yüzde 10 barajının hiçbir parti tarafından değiştirilmek istenmeyişini, bu yüzden büyük halk kitlelerinin Meclis'te temsil edilemeyeşini üzülerek izledik.

İnternette gezinirken tanıdığım bazı değerli gazetecilerin düşüncelerini internette kamu oyuna yansıttıklarını izleyince, bende geçmişte yaptığım, gelecekte de yapmayı planladığım çalışmalarımı internette ilgilenen kişilere ve araştırma yapacak gençlere neden duyurmayayım dedim.

İşte bu düşüncelerle kurulan bu sitenin amacı:

  • Yasalara saygılı, hiç kimseye hakaret etmeyen, hiç kimseyi aşağılamayan, kişilere ve özel yaşamlara saygılı, ulusal birliği ve bütünlüğü törpüleyici değil, pekiştirici bir düşünce ve uygulama ortamının oluşmasına yardımcı olabilmektir.
  • Ciddi ve güvenilir araştırmalara, rakamlara, belgelere dayanarak siyasetteki eksiklikleri belirterek, gerektiğinde yapıcı biçimde eleştirerek, olumlu değişimlerin neler olabileceğini, ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel dengeyle ilgili önerileri ortaya koyabilmektir.
  • Atatürk ilke ve devrimlerini kaldırmaya çalışarak değil, çizdiği hedeflere ulaşmak ve geliştirmek için neler yapabileceğini sürekli irdeleyerek gençlerimiz, doğmuş ve doğacak çocuklarımız için ülkemizin insanca yaşanabilir bir ortama kavuşmasına katkıda bulunabilmektir.

Bu çerçevedeki düşüncelerim ve araştırmalarım zaman zaman bu sitede yer alacak. Alıntılarda kaynak gösterilmesi ve değiştirilmeksizin kullanılması koşuluyla tüm yazılı çalışmalarımdan herkes yararlanabilir.

İşte yavru sitenin doğuş nedeni ve amaçları bunlar...